BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Objawy porodu – od pierwszych oznak do narodzin dziecka

Objawy porodu – od pierwszych oznak do narodzin dziecka

Przeciętnie na około 2 tygodnie przed terminem porodu macica kobiety ulega obniżeniu, dzięki czemu przyszła mama odczuwa ulgę w trakcie oddychania- przepona nie jest już uciskana. Jeżeli więc ciężarna zauważ ulgę w oddychaniu, to może w niedługim czasie spodziewać się porodu. Jak będzie wyglądał najbliższy czas?

Czy to już?…

Jednym z pierwszych symptomów przepowiadających rychły poród są delikatne skurcze. Nie należy się nimi martwić, są go bowiem tzw. skurcze przepowiadające, ustępujące po kilku godzinach. Jest to jednak sygnał, aby przygotować się do pobytu w szpitalu, a także nowego członka rodziny w domu.

Pierwsze oznaki

Objawami przepowiadającymi nadejście porodu jest pogorszenie samopoczucia, objawiające się dreszczami oraz stałym i uporczywym bólem krzyża. Niekiedy objawom tym towarzyszą wymioty i biegunka, służące naturalnemu oczyszczeniu organizmu. Rozpuszczeniu ulega czop śluzowy, zatykający ujście szyjki macicy, a następstwem tego jest utrata wód płodowych- tak zaczyna się pierwsza faza porodu trwająca od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Pierwsza faza

Pierwsza faza porodu charakteryzuje się skurczami macicy. Początkowo pojawiają się rzadziej, nawet co 30- 45 minut, z czasem o coraz większym nasileniu i częstotliwości. Taka częstotliwość skurczy świadczy o rozwarciu szyjki macicy. Skurcze wraz z silnym bólem podbrzusza wyczerpują na tyle, że rodząca niekiedy przysypia między skurczami.

Druga faza – narodziny

Druga faza jest najważniejszą częścią porodu. W jej trakcie pojawiają się skurcze parte, co świadczy o maksymalnym rozwarciu szyjki macicy. Dzięki intensywnemu parciu kobieta rodzi dziecko, a nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwa położna, dlatego też należy współpracować z położną przez całą akcję porodową.

Trzecia faza – łożysko

Ostatnia, nie mniej ważna faza porodu polega na wydaleniu łożyska wraz z błonami płodowymi. Jest to niezwykle ważny etap, bowiem umożliwia oczyszczenie organizmu. W tej fazie porodu następuje również szycie krocza, jeśli jest aka konieczność. Po około dwóch godzinach świeżo upieczona mama zostaje przewieziona na oddział położniczy, a maluch po odkażeniu pępka oraz zmierzeniu i zważeniu ląduje przy mamie.

Tags: ,