BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Kwas foliowy a rozwój mowy dziecka

Okazuje się, że przyjmowanie kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży, ma duży wpływ na rozwój mowy w późniejszym wieku. Dowiedli tego Amerykanie, badając 40 tysięcy Norweżek.

Naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku opublikowali wyniki swoich badań na łamach „Journal of American Medical Association”, z których wynika, że jeśli matki nie przyjmują kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży, to ich dzieci zaczynają później mówić. To opóźnienie pojawia się dwa razy częściej niż u dzieci mam zażywających w tym okresie kwas foliowy.

Jak przebiegało badanie?

40 tysiące norweskich kobiet zapytano o to, czy miesiąc przed oraz dwa miesiące po zapłodnieniu przyjmowały zalecane dawki kwasu foliowego, które miały zapobiegać powstaniu wad rozwojowych u płodu. Ponad trzy lata później kobiety odpowiadały z kolei na pytania dotyczące tego, jak radzą sobie z mówieniem ich kilkuletnie pociechy – ile słów wypowiadają i z ilu budują zdania.

Po opracowaniu odpowiedzi wnioski naukowców były zaskakujące: dzieci matek zażywających kwas foliowy zaczynały mówić wcześniej i lepiej sobie radziły z budowaniem wypowiedzi.

Amerykanie zapowiedzieli też dalsze badania, by określić, w jaki sposób kwas foliowy wpływa na rozwój mowy u dziecka. Ciekawe, jakie będą ich wyniki.