BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Jak odmówić dziecku nie mówiąc ‚nie’?

Przeciętny malec słyszy słowo NIE około 400 razy dziennie. TO jest męczące nie tylko dla Ciebie, ale może też być szkodliwe dla dziecka. Dzieci, które za często słyszą NIE mają większe niż przeciętnie problemy z umiejętnościami językowymi. Ponadto nadużywanie odmownej odpowiedzi sprawia, że przestaje ona być efektywna, gdyż dzieci po prostu zaczynają ją ignorować, lub wpadają w złość. Co w takim razie robić? Pozwolić dziecku robić co chce? Nie! Rodzice powinni nauczyć się innych sposobów ustalania ograniczeń. Podajemy 5 sposobów na to jak pozytywnie przekazać dziecku negatywną odpowiedź.

Powiedz tak
Dziecko prosi Cię o cukierki podczas zakupów. Mówisz „Nie dostaniesz cukierka przed obiadem,” dziecko tupie nogami, więc mówisz to samo jeszcze raz, tylko ostrzej i zanim się spostrzeżesz awantura i darmowe przedstawienie dla całego sklepu – gotowe. Następnym razem spróbuj zamienić NIE na TAK, np. mówiąc ?Tak, możesz zjeść cukierka po obiedzie, a teraz chodź poszukamy dla ciebie pysznego jabłka.”

Tłumacz swoje zachowanie i uczucia
Spróbuj tłumaczyć dziecku dlaczego jego zachowanie – jak na przykład uderzanie w stół – Ciebie martwi. Możesz mu powiedzieć ?Niszczysz stół kiedy tak robisz i jest mi przez to przykro. Proszę przestań.” Chociaż czasami tłumaczenie brzdącowi może wydawać się bezużyteczne to tak naprawdę czegoś go uczysz. Pokazujesz, że jego zachowanie wpływa na innych ludzi i dajesz w ten sposób przyśpieszony kurs empatii. Może zająć trochę czasu zanim dziecko zacznie martwić się uczuciami innych, ale przypominanie mu o Twoim sposobie odczuwania na pewno mu w tym pomoże.

Daj mu wybór
Maluch właśnie postanowił urządzić sobie mecz piłki nożnej w jadalni, o czym dowiadujesz się słysząc odgłos stłuczonego wazonu. Zamiast mówić ?Nie!, żadnej piłki w domu” powiedz „W domu możesz piłkę turlać po podłodze albo zabrać ja na dwór i tam rzucać ją i kopać.” Dlaczego? Przez zaproponowanie mu opcji do wyboru pomagasz dziecku poczuć, że ma władzę nad daną sytuacją. Zachęca to również dzieci w wieku od 1 do 3 lat podejmować proste decyzje i rozwijać poczucie niezależności. Unikaj jednak przytłoczenia dziecka zbyt dużą liczbą możliwości do wyboru, dwie opcje powinny wystarczyć.

Pokaż i wytłumacz
Twój synek wciąż szturcha młodszą siostrę lub brata, więc tata mówi mu ?Nie rób tak, przestań.” I dlaczego nie przestaje? Niektóre dzieci nie potrafią przestać tego, co robią, bo nei wiedzą co mogłyby robić zamiast tego. Spróbuj im to pokazać. Tata mógłby na przykład powiedzieć ?Daj siostrzyce buziaka i pogłaszcz ją po główce.” Mniejszym dzieciom trzeba też zademonstrować, o co nam chodzi. Dotyczy to również sytuacji, w której dzieci wciąż kopią twoje siedzenie w samochodzie czy uderzają pięścią w stół. Zazwyczaj robią to nieświadomie – mają po prostu tyle energii i najlepiej czuja się, kiedy wszystkie ich części ciała są w ruchu. Pomóż wtedy dziecku uświadomić sobie związek z własnym ciałem. Możesz to zrobić humorystycznie ?Powiedz tej stopie, żeby przestała kopać!” Albo zapytaj dziecko co jeszcze mogłoby zrobić ze swoją nogą – zaproponuj np. kręcenie kółek w powietrzu. Długie wyrażenia zazwyczaj nie docierają do dziecka i pozostają bez odzewu. Maluchowi wystarczy powiedzieć ?uspokój się nóżko” i delikatnie położyć rękę na nodze, żeby pokazać o co nam chodzi.

Dostosuj brzmienie do znaczenia
Dzieci na początku uczą się znaczenia słowa NIE głównie z tonu Twojego głosu. Dlatego możesz spróbować przekazać coś unikając tego słowa a stosując charakterystyczny dla niego ton. Zachowaj ten ton tylko dla sytuacji kiedy dziecko jest niegrzeczne. Podobnie, możesz również mieć ustaloną jedną minę – czy przeszywające spojrzenie – które od razu mówi dziecku, że nie podoba Ci się jego zachowanie i chcesz, żeby przestało.