BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Jak nauczyc dziecko posłuszeństwa?

Od samego urodzenie z biegiem czasu falowo nawracać będą u Twojego dziecka okresy buntu, kiedy to ono będzie chciało „rządzić”. W związku z tym dobrze jest się przygotować aby w tych chwilach dziecko zobaczyło, że to ono ma wykazać posłuszeństwo, a nie reszta świata ma dostosować się do niego.

Dobrze zacząć od wspólnego wykonywania czynności codziennych jak pranie, gotowanie itp. Staraj się wykorzystać ten czas angażując dziecko do pomocy. Małe dzieci zazwyczaj chętnie biorą udział we wszelkich zadaniach domowych. Jeśli dziecko nie będzie z Tobą współpracowało i zamiast pomóc przysporzy Ci więcej pracy powiedz, że więcej nie będzie z Tobą robić określonej czynności. Odsunięcie dziecka od np. gotowania może być dla niego karą na tyle skuteczną, że przy najbliższej okazji samo zadeklaruje, że będzie robiło to o co prosisz aby mogło gotować z Tobą, a nie tylko patrzeć.

Kiedy mówisz do dziecka, prosisz o coś patrz mu w oczy, mów krótko i konkretnie. Długie przemowy znużą dziecko i zniechęcą do wykonania zadania.

Aby wypracować u dziecka posłuszeństwo niezbędna jest bezwzględna konsekwencja – nieposłuszeństwo zawsze powinno spotkać się z karą, a najdrobniejsze posłuszeństwo powinno być wzmocnione pozytywnie – nagrodzone. Wtedy możemy liczyć na to, że pozytywne reakcje dziecka na nasze prośby będą się powtarzały.