BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Jak nauczyć dziecko porządku?

Najprostszym sposobem na to aby dziecko utrzymywało wokół siebie porządek jest uczenie go tego od urodzenia. Już niemowlaka można uczyć, że kiedy przestaje się czymś bawić odkłada to w określone miejsce. Wtedy dla dziecka stanie się to stopniowo nawykiem i dzięki temu dziecko kiedy skończy rok, 2 będzie sprzątało po sobie zabawki nawet kiedy my zapomnimy tego upilnować.

Jeśli jednak tak się nie stanie i dziecko w ciągu pierwszych 2 lat życia nie wyrobi u siebie nawyku sprzątania będzie o to coraz trudniej. Im dziecko starsze tym większe niebezpieczeństwo, że wymagając od niego posprzątania po sobie usłyszymy „nie”, „później”, „nie mam siły” itp.

Nie należy jednak poddawać się w związku z powyższym. Odrobina wysiłku wystarczy by nauczyć dziecko, że sprzątać trzeba. Należy sprzątać razem z dzieckiem i konkretnie przydzielać mu zadania. „Posprzątaj w pokoju” to zdecydowanie zbyt ogólnikowe polecenie aby dziecko je mogło wykonać. Powiedz dziecko np. „Zaparkuj wszystkie samochody na półce, a ja w tym czasie poukładam pluszaki. Zobaczymy kto wykona swoje zadanie szybciej”. Jeśli dziecko zostawia notorycznie porozrzucane zabawki schowaj jedną z porzuconych zabawek, na której wiesz, że dziecku zależy. Kiedy zacznie jej szukać wyjaśnij, że to normalne, że w takim bałaganie trudno cokolwiek znaleźć i łatwo zgubić fajne zabawki. Tego rodzaju podstępy będą o wiele skuteczniejsze od prawienia kazań, krzyków i wiecznych rozkazów.

W utrzymywaniu porządku niezbędna jest dobra organizacja. Do tego gorąco polecam system pudełkowy. Zabawki dzielimy na kategorie np. samochody, lalki, klocki itd. a każda z kategorii ma swoje pudełko. To bardzo ułatwia sprzątanie, a dzieci łatwo się w tym odnajdują.

Na koniec uwaga banalna, ale prawdziwa i nie mogłabym o niej nie wspomnieć – bądź dla dziecka pozytywnym przykładem. Jeśli rodzice utrzymują porządek i mają dobre nawyki w tym zakresie dziecko mimochodem przejmie od nich pozytywne wzorce zachowań.