BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Czy test na ojcostwo może scalić rodzinę?

Pewność co do ojcostwa pozwala stworzyć silną więź między mężczyzną a dzieckiem. Jest też podstawą zaufania w związku. To fundament, na którym postawione jest życie rodziny. Wielu mężczyzn wykonuje testy DNA podświadomie wierząc w to, że są biologicznymi ojcami i że ich partnerki są im wierne. Potrzebują jednak dowodu, który pozwoliłby im utwierdzić się w tym przekonaniu. Tym dowodem ma być właśnie pewny test na ojcostwo.

Pewne testy na ojcostwo „lekarstwem” na rodzinne problemy

Test na ojcostwo może mieć bardzo korzystny wpływ na relacje w rodzinie, scalić ją i pomóc w odbudowie utraconego zaufania. Warto podkreślić, że testy na ojcostwo w sposób całkowicie pewny i jednoznaczny potwierdzają lub wykluczają ojcostwo. Wielu mężczyzn, po otrzymaniu informacji, że to właśnie oni są ojcami diametralnie zmienia swój stosunek do dzieci i swoich partnerek. Pewni ojcowie znacznie chętniej uczestniczą w życiu rodziny, bardziej angażują się w wychowanie dziecka.

Nierzadko test na ojcostwo okazuje się być też najlepszym „lekarstwem” na problemy w związku, sposobem na rozładowanie negatywnej atmosfery. Takie badanie staje się okazją do podjęcia dialogu między partnerami, do omówienia wszystkich spraw i problemów, które do tej pory były skrzętnie zamiatane pod dywan.  Istnieje wtedy spora szansa, że partnerzy znów zaczną darzyć się wzajemnym zaufaniem, a ich związek jakby narodzi się na nowo. Więź, która ich polaczy może być nawet silniejsza niż przed wykonaniem testu. A co jeśli badanie wykluczy ojcostwo?

Wielu mężczyzn nie rezygnują z roli ojca, nawet gdy test wykluczy ich ojcostwo

Większość mężczyzn wychodzi na testach ojcostwa na swoją korzyść i badanie potwierdza ich pokrewieństwo z dzieckiem. Nie wszystkim się to jednak udaje. Wykluczający wynik testu na ojcostwo na pewno dużo zmienia w życiu mężczyzny i jest dla niego ogromnym szokiem. Bo przecież mimo wątpliwości miał jednak nadzieję, że test potwierdzi jego ojcostwo. Brak pokrewieństwa z dzieckiem nie oznacza jednak, że mężczyzna przestaje je kochać i opiekować się nim. Trudno przecież w jednej chwili przerwać więź, która tworzyła się przez lata, zwłaszcza jeśli dziecko jest już starsze. Znaczna część mężczyzn nie rezygnuje więc z roli ojca i dalej sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Niezależnie od motywów jakimi kierujemy się robiąc testy na ojcostwo musimy pamiętać, że w tym wszystkim najważniejsze jest dobro dziecka. Dlatego decyzja o badaniu nie powinna być podejmowana w pośpiechu, gdyż może ona zaważyć o dalszych losach rodziny.

Czasem wystarczy niewinna plotka, zasłyszana gdzieś w rodzinie o zdradzie żony i już ziarno niepewności zostaje zasiane. Mężczyzna zaczyna się zastanawiać ile w niej prawdy. Zadaje sobie pytanie, czy dziecko, które wychowuje i uważa za swoje rzeczywiście jest jego dzieckiem. Czasem wykonanie testu na ojcostwo jest efektem większego kryzysu w związku, problemów, które nawarstwiają się od dłuższego czasu. Mogłoby się wydawać, że w takim przypadku decyzja o badaniu ojcostwa to pierwszy krok do katastrofy. Bo czy po czymś takim związek ma szansę na przetrwanie? Okazuje się, że tak. Test na ojcostwo daje partnerom pewność, której bardzo potrzebują i która pozwala odbudować zaufanie.

Natalia Jeziorska, testDNA

Zdjęcie: © Deklofenak/Depositphotos.com