BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Czy moje dziecko ma problem ze stresem?

Objawy porodu – od pierwszych oznak do narodzin dziecka

Jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych, jest z pewnością stres. Niestety, nie można powiedzieć, aby dotyczył on wyłącznie dorosłych. Nasze pociechy także reagują nerwowo na niektóre sytuacje, co może prowadzić do wielu niebezpieczeństw, czyhających każdego dnia.

Stres jest czymś naturalnym

Warto wiedzieć, że stres oznacza całkowicie naturalną reakcję organizmu na niezwykle trudną sytuację życiową. Szczególnie narażone na niego są więc dzieci, które dopiero rozpoczynają swoje poznawanie mechanizmów funkcjonowania całego środowiska i świata. Właściwie nie będzie w tym przesady gdy stwierdzimy, że każda nowa sytuacja może wywołać u naszych pociech stres i lęk.

Tu pojawia się dodatkowe pytanie- jakie natężenie stresu jest dobre, a w którym momencie reagować paniką? Przede wszystkim umiarkowane natężenie nie ma przełożenia na ludzki ( nawet dziecięcy organizm). Jego obecność pobudza koncentrację i dodatkowo umożliwia dostarczenie zwiększonej ilości poziomu glukozy we krwi. Niestety zdarzają się sytuacje, w których to dziecko narażone jest na przewlekły, długotrwały stres, z którym nie potrafi sobie poradzić.

Które dzieci są najbardziej narażone na „zły stres”?

Stres o negatywnym znaczeniu, nazywany w fachowej literaturze dystresem pojawia się najczęściej u dzieci, które przeżywają niezwykle traumatyczne sytuacje. Należą do nich przede wszystkim:

– momenty, w których zagrożone jest życie dziecka albo kogoś z najbliższej rodziny,

– obcowanie z agresją, zarówno psychiczną jak i fizyczną,

– sytuacje molestowania seksualnego,

– wszelkiego rodzaju prześladowania czy też udział w katastrofach.

W zależności od osobowości danej pociechy, zdarza się, że dziecko wypiera całe wydarzenie, albo nadmiernie się na nim koncentruje. Niekiedy mali pacjenci wykazują także zachowania regresywne, czyli cofają się do określonego momentu rozwoju. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie odpowiedniego wsparcia i leczenia, bowiem zaniedbana trauma może wyrządzić olbrzymie szkody w późniejszym życiu. Warto jednak wiedzieć, że sytuacje stresowe występują w życiu codziennym. To kłótnie z kolegami, nieprzyjemne spięcia z rodziną czy tez inne, dla nas- dorosłych- błahe sprawy.

Jak zmniejszyć stres u dziecka?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie stresu u maluchów jest okazywanie bezwarunkowej miłości, poczucia bezpieczeństwa i wsparcia. Każde nowe wyzwanie powinno być przez nas korygowane, a samo dziecko podbudowywane i zachęcane. W taki sposób każdy mały pacjent stanie się osobą odporną, wypracowującą sobie odpowiednie mechanizmy ochronne przed nadmierną ilością stresu.

Tags: ,