BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Bóle brzucha w ciąży

Jak obliczyć termin porodu?

Kobiety będące w ciąży praktycznie każdego dnia mogą obserwować u siebie zmiany, jakie zachodzą w ich organizmie. W takich momentach często pojawiają się pytania, czy zmiany te są czymś normalnym. czy może jednak wprost przeciwnie i należałoby udać się z tym do lekarza. Bóle brzucha to jedne z takich objawów, które u młodych mam często powodują niepokój. Nie wiedzą bowiem, czy jest to ból fizjologiczny, czy może obwieszcza nadchodzące problemy. Dlatego już na samym początku ciąży, warto wiedzieć, jakie zjawiska mogą wywoływać niechciany ból brzucha.

Jak wiadomo w pierwszych tygodniach ciąży dziecko zaczyna dość intensywnie rosnąć i rozwijać się. Żeby mogło się czuć bezpiecznie i swobodnie, macica musi rosnąć razem z nim. Wszystko to powoduje, że kobieta odczuwa ból. Kiedy macica rośnie, jednocześnie rozciąga więzadła, które ją trzymają. W ten sposób uciska inne narządy, mieszczące się w jej okolicach.

Podczas gdy kobieta przeżywa zmiany hormonalne, w dół brzucha napływa najwięcej krwi. Przez to wszystko narządy stają się bardziej obrzmiałe i tkliwe niż zwykle. W tym okresie ciąży kobieta może czuć lekkie skurcze  macicy. Są to objawy podobne do tych występujących przed miesiączką, jednak nie są bolesne. Każda kobieta powinna wiedzieć, że objawy ciąży są bardzo podobne do objawów zbliżającej się miesiączki. W obu przypadkach kobieta źle się czuje, bolą ją piersi, jest bardziej rozdrażniona.

Będąc w ciąży istnieje także możliwość pojawienia się bólów zupełnie nie związanych z tym stanem. Bóle związane z zapaleniem wyrostka robaczkowego lub też kolką nerkową, wymagają wizyty u lekarza. Pierwszy trymestr ciąży jest bardzo ważny. W tym okresie istnieje ryzyko poronienia. Kobieta wówczas musi na siebie bardzo uważać. Jeśli odczuwa jakieś regularne bóle, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

W drugim trymestrze kobieta odczuwa bóle w podbrzuszu. Jej macica rośnie wraz z płodem. Właśnie to rozciąganie się wywołuje czasem bardzo silny ból. W dalszym etapie ciąży kobieta może odczuwać bóle związane z ruchami dziecka. Zdarza się tak, że kobieta odczuwa systematyczne bóle, a jej brzuch twardnieje. To sygnał, że natychmiast powinna skontaktować się z lekarzem. Lekceważenie takiej sytuacji może się naprawdę źle skończyć. Dziecko z czasem staje się coraz większe, a co za tym idzie potrzebuje coraz więcej miejsca. Wszystko to sprawia, że przyszła mama ruchy odczuwa niestety boleśnie.

Pod koniec trzeciego trymestru skurcze te występują nieco częściej niż na początku ciąży. Silne bóle w dole brzucha, mogą świadczyć o odklejeniu się łożyska. To może spowodować utratę dziecka. Jeśli więc kobieta ma jakieś podejrzenia i nastąpi jakaś niepokojąca sytuacja, powinna natychmiast udać się do lekarza. Wyspecjalizowani w tej dziedzinie lekarze na pewno będą wiedzieli czy naprawdę jest powód do niepokoju, czy może wystarczą tylko jakieś leki.

Dzięki temu kobieta będzie mogła spokojnie donosić ciążę. Zbliżając się do dnia porodu, bóle się nasilają i są dłuższe. W tym czasie kobieta musi bardzo na siebie uważać i dużo odpoczywać. Choć niewielkie wysiłki są tu zabronione. Zresztą chyba nie jest to nic dziwnego. Przecież zdrowie kobiety i jej dziecka, które niebawem przyjdzie na świat jest najważniejsze.