BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Bilans dziecka a badania profilaktyczne

Wielu rodziców z uporem twierdzi, że badania bilansowe dzieci są wystarczającą profilaktyką pozwalającą w pełni stwierdzić, czy dziecko dobrze się rozwija i czy nie ma żadnych problemów z jego zdrowiem. Jeśli jednak chcesz być w pełni spokojnym o to, że Twoje dziecko prawidłowo rośnie i nie ma żadnych ukrytych chorób, to zdecydowanie nie powinieneś bazować tylko na bilansie dziecka, musisz postawić na zdecydowanie poważniejszą profilaktykę, zwłaszcza gdy masz obawy, że z Twoim dzieciakiem coś jest nie tak – niezależnie od jego wieku.

Czym jest bilans dziecka?

Pewnie to wiesz, ale chcę dla pewności przypomnieć Ci co to jest bilans dziecka. Z pewnością pamiętasz, jak za młodu co kilka lat musiałeś udać się do pielęgniarki i pani doktor, rozebrać się, dać jej się zmierzyć, zważyć i pokazać jej siusiaka. Wtedy nie wiedziałeś o co chodzi, a ona po prostu sprawdzała czy nie doskwierała Ci przypadłość, jaką jest stulejka. I to właśnie są badania nazywane bilansem dziecka. Każde dziecko przechodzi je w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat, ale niestety lekarze coraz częściej traktują je ulgowo i w wieku np. 18 lat pytają tylko dzieciaka czy jest zdrowy.

Oprócz wspomnianych wcześniej rzeczy lekarz wraz z pielęgniarką sprawdzają dziecku ciśnienie, osłuchują jego płuca, badają kondycję wzroku i słuchu, a także sprawdzają poprawonść wymory. Odkąd mamy możliwość, dzięki której do szkoły moga iść sześciolatki, to w czasie bilansu są one również badane pod kątem zdolności do nauki w szkole. Nastolatków z kolei bada się w zakresie dojrzałości płciowej i skłonności do zażywania używek,

Jak widzisz z grubsza bilans dziecka można uznać za badania proflaktyczne. Sam jednak musisz ocenić, czy są one w pełni wiarygodne no i przede wszystkim czy są na tyle systematyczne, aby w przypadku jakiejś choroby wykryć ją w odpowiednim czasie, z wystarczjaącym do wyleczenia wyprzedzeniem.

Dodatkowe badania profilaktyczne dla dzieci

Skoro już tak bardzo rozpisałem się o bilansie dziecka i zasugerowałem, że może on nie być optymalną formą weryfikacji prawidłowego rozwoju dziecka, to chcę też przedstawić Ci jakąś alternatywę. Są nią rzecz jasna wizyty u lekarza rodzinnego, ale ja chciałem napisać o pakietach badań medycznych zaplanowanych specjalnie pod kątem dzieci.

Na rynku prężnie funkcjonuje dziś wiele firm sprzedających różnego rodzaju pakiety medyczne, w tym również specjalne serie badań dla dzieci, które, jak sugerują lekarze, powtarzane powinny być raz w roku. Decydując się na zakup takiego pakietu możesz być spokojny o to, że po jego opłaceniu dobrzy fachowcy dokładnie przyjrzą się Twojemu dziecku, a w razie potrzeby przygotują dla niego odpowiednie metody leczenia.

Nie chcę polecać Ci tu żadnego z konkretnych pakietów. Sam wybierz jeden z tych, który będzie dla Ciebie i wygodny i najbardziej godnym zaufania.